1924 — CHAMONIX, FRANCE (1) |
---|
Men's Speedskating — Charles Jewtraw (500 meters)
1928 — ST. MORITZ, SWITZERLAND (2) |
---|
Five Bobsled — USA II (William Fiske, Clifford Gray, Charles Mason, Richard Parke, Nion Tocker)
Luge — Jennison Heaton
1932 — LAKE PLACID, UNITED STATES (6) |
---|
Men's Speedskating — John Shea (500; 1500 meters)
U.S. & World
Men's Speedskating — Irving Jaffee (5000; 10000 meters)
Two-Man Bobsled — USA I (J. Hubert Stevens, Curtis Stevens)
Four-Man Bobsled — USA I (William Fiske, Edward Eagen, Clifford Gray, Jay O'Brien)
1936 — GARMISCH-PARTENKIRCHEN, GERMANY (1) |
---|
Two-Man Bobsled — USA I (Ivan Brown, Alan Washbond)
1948 — ST. MORITZ, SWITZERLAND (3) |
---|
Women's Alpine Skiing — Gretchen Fraser (slalom)
Men's Figure Skating — Dick Button
Four-Man Bobsled — USA II (James Bickford, Thomas Hicks, Donald Dupree, William Dupree)
1952 — OSLO, NORWAY (4) |
---|
Women's Alpine Skiing — Andrea Mead Lawrence (slalom; giant slalom)
Men's Figure Skating — Dick Button
Men's Speedskating — Kenneth Henry (500 meters)
1956 — CORTINA D'AMPEZZO, ITALY (2) |
---|
Men's Figure Skating — Hayes Alan Jenkins
Women's Figure Skating — Tenley Albright
1960 — SQUAW VALLEY, UNITED STATES (3) |
---|
Men's Figure Skating — David Jenkins
Women's Figure Skating — Carol Heiss
Ice Hockey — Men
1964 — INNSBRUCK, AUSTRIA (1) |
---|
Men's Speedskating — Terry McDermott (500 meters)
1968 — GRENOBLE, FRANCE (1) |
---|
Women's Figure Skating — Peggy Fleming
1972 — SAPPORO, JAPAN (3) |
---|
Women's Alpine Skiing — Barbara Cochran (slalom)
Women's Speedskating — Anne Henning (500 meters)
Women's Speedskating — Dianne Holum (1500 meters)
1976 — INNSBRUCK, AUSTRIA (3) |
---|
Women's Figure Skating — Dorothy Hamill
Men's Speedskating — Peter Mueller (1000 meters)
Women's Speedskating — Sheila Young (500 meters)
1980 — LAKE PLACID, UNITED STATES (6) |
---|
Men's Speedskating — 500 Meters — Eric Heiden (500; 1000; 1500; 5000; 10000 meters)
Ice Hockey — Men
1984 — SARAJEVO, YUGOSLAVIA (4) |
---|
Men's Alpine Skiing — Bill Johnson (downhill)
Men's Alpine Skiing — Phil Mahre (slalom)
Women's Alpine Skiing — Debbie Armstrong (giant slalom)
Men's Figure Skating — Scott Hamilton
1988 — CALGARY, CANADA (2) |
---|
Men's Figure Skating — Brian Boitano
Women's Speedskating — Bonnie Blair (500 meters)
1992 — ALBERTVILLE, FRANCE (5) |
---|
Women's Figure Skating — Kristi Yamaguchi
Women's Freestyle Skiing — Donna Weinbrecht (moguls)
Women's Speedskating — Bonnie Blair (500; 1000 meters)
Women's Short Track Speedskating — Cathy Turner (500 meters)
1994 — LILLEHAMER, NORWAY (6) |
---|
Men's Alpine Skiing — Tommmy Moe (downhill)
Women's Alpine Skiing — Diann Roffe-Steinrotter (super G)
Women's Short Track Speedskating — Cathy Turner (500 meters)
Men's Speedskating — Dan Jansen (1000 meters)
Women's Speedskating — Bonnie Blair (500; 1000 meters)
1998 — NAGANO, JAPAN (6) |
---|
Women's Alpine Skiing — Picabo Street (super G)
Women's Figure Skating — Tara Lipinski
Men's Freestyle Skiing — Eric Bergoust (aerials)
Men's Freestyle Skiing — Jonny Moseley (moguls)
Women's Freestyle Skiing — Nikki Stone (aerials)
Hockey — Women
2002 — SALT LAKE CITY, UNITED STATES (10) |
---|
Women's Bobsled — USA 2 (Jill Bakken, Vonetta Flowers)
Men's Short Track Speedskating — Apolo Anton Ohno (1500 meters)
Men's Skeleton — Jim Shea, Jr.
Women's Skeleton — Tristan Gale
Men's Snowboard — Ross Powers (halfpipe)
Women's Snowboard — Kelly Clark (halfpipe)
Men's Speedskating — Casey FitzRandolph (500 meters)
Women's Speedskating — Chris Witty (1000 meters)
2006 — TURIN, IYALY (9) |
---|
Men's Alpine Skiing — Ted Ligety (combined)
Women's Alpine Skiing — Julia Mancuso (giant slalom)
Men's Short Track Speedskating — Apolo Anton Ohno (500 meters)
Men's Snowboard — Shaun White (Halfpipe)
Men's Snowboard — Seth Wescott (snowboard cross)
Women's Snowboard — Hannah Teter (halfpipe)
Men's Speedskating — Joey Cheek (500 meters)
Men's Speedskating — Shani Davis (1000 meters)
Men's Speedskating — Chad Hedrick (5000 meters)
2010 — VANCOUVER, CANADA (9) |
---|
Men's Alpine Skiing — Bode Miller (combined)
Women's Alpine Skiing — Lindsey Vonn (downhill)
Men' Bobsleigh — Four-Man (Steven Holcomb, Justin Olsen, Steve Mesler, Curtis Tomasevicz)
Men's Figure Skating — Evan Lysacek
Women's Freestyle Skiing — Hannah Kearney (moguls)
Nordic Combined — Bill Demong (individual-large hill)
Men's Snowboard — Shaun White (halfpipe)
Men's Snowboard Seth Wescott (snowboard cross)
Men's Speedskating — Shani Davis (1000 meters)
2014 — SOCHI, RUSSIA (9) |
---|
Men's Alpine Skiing — Ted Ligety (giant slalom)
Women's Alpine Skiing — Mikaela Shiffrin (slalom)
Ice Dancing Figure Skating — (Meryl Davis, Charlie White)
Men's Freestyle Skiing — Joss Christensen (slopestyle)
Men's Freestyle Skiing — David Wise (halfpipe)
Women's Freestyle Skiing — Maddie Bowman (halfpipe)
Men's Snowboard — Sage Kotsenburg (slopestyle)
Women's Snowboard — Kaitlyn Farrington (halfpipe)
Women's Snowboard — Jamie Anderson (slopestyle)
2018 — PYEONGCHANG, SOUTH KOREA (4) |
---|
Men's Snowboard — Redmond Gerard (slopestyle)
Women's Snowboard — Jamie Anderson (slopestyle)
Women's Snowboard — Chloe Kim (halfpipe)
Men's Snowboard — Shaun White (halfpipe)