Winter Olympic Daily (EST) Schedule

Subject to change All Times EST Saturday, Feb. 10 ALPINE SKIING

Men's Downhill, 9 p.m.

BIATHLON

Women's 7.5km, 6:15 a.m.

CROSS-COUNTRY SKIING

Women's 7.5km/7.5km Skiathlon, 2:15 a.m.

CURLING Mixed Doubles

Russia vs. Canada, 6 a.m.

Switzerland vs. South Korea, 6 a.m.

Norway vs. United States, 6 a.m.

Finland vs. China, 6 a.m.

Norway vs. China, 7 p.m.

Finland vs. United States, 7 p.m.

Switzerland vs. Russia, 7 p.m.

Canada vs. South Korea, 7 p.m.

FIGURE SKATING

Team Event (Ice Dance Short Program, Women's Short Program, Pairs Free Skate) 8 p.m.

ICE HOCKEY At Kwandong Hockey Centre Women

Japan vs. Sweden, 2:30 a.m.

Switzerland vs. South Korea, 7 a.m.

LUGE

Men's Singles Heat 1, 5:10 a.m.

Men's Singles Heat 2

SHORT TRACK SPEEDSKATING

Men's 1500 Final, 5 a.m.

Women's 500 Qualification

Women's 3000 Relay Qualification

SKI JUMPING

Men's Normal Hill (medal), 7:35 a.m.

SNOWBOARD

Men's Slopestyle Finals, 8 p.m.

Women's Slopestyle Qualification, 10:45 p.m.

SPEEDSKATING

Women's 3000, 6 a.m.

___

Sunday, Feb. 11 ALPINE SKIING

Women's Giant Slalom, 8:15 p.m.

Women's Giant Slalom, 11:30 p.m.

BIATHLON

Men's 10km, 6:15 a.m.

CROSS-COUNTRY SKIING

Men's 15km/15km Skiathlon, 1:15 a.m.

CURLING Mixed Doubles

Mixed Doubles Tiebreaker (if required), 6 a.m.

Mixed Doubles Semifinal, 7 p.m.

FIGURE SKATING

Team Event (Men's Free Skate, Women's Free Skate, Ice Dance Free Skate), 8 p.m.

FREESTYLE SKIING

Women's Moguls, 5:30 a.m.

Women's Moguls, 7 a.m.

ICE HOCKEY At Kwandong Hockey Centre Women

Finland vs. United States, 2:30 a.m.

Canada vs. Russia, 7 a.m.

LUGE

Men's Singles Heat 3, 4:50 a.m.

Men's Singles Heat 4

SNOWBOARD

Women's Slopestyle Finals, 8 p.m.

Women's Halfpipe Qualification, 11:30 p.m.

SPEEDSKATING

Men's 5000, 2 a.m.

___

Monday, Feb. 12 ALPINE SKIING

Men's Combined, 9 p.m.

BIATHLON

Women's 10km Pursuit, 5:10 a.m.

Men's 12.5km Pursuit, 7 a.m.

CURLING

Mixed Doubles Semifinal, 6 a.m.

Mixed Doubles Bronze Medal, 7 p.m.

FREESTYLE SKIING

Men's Moguls, 5:30 a.m.

Men's Moguls, 7 a.m.

ICE HOCKEY At Kwandong Hockey Centre Women

Switzerland vs. Japan, 2:30 a.m.

Sweden vs. South Korea, 7 a.m.

LUGE

Women's Singles Heat 1, 5:50 a.m.

Women's Singles Heat 2

SKI JUMPING

Women's Normal Hill (medal), 7:50 a.m.

SNOWBOARD

Women's Halfpipe Finals, 9 p.m.

SPEEDSKATING

Women's 1500, 7:30 a.m.

___

Tuesday, Feb. 13 ALPINE SKIING

Men's Combined, 12:30 a.m.

Women's Slalom, 8 p.m.

Women's Slalom, 11:45 p.m.

CROSS-COUNTRY SKIING

Men's Sprint Classic, 3:30 a.m.

Women's Sprint Classic, 6 a.m.

CURLING Mixed Doubles

Gold Medal, 6 a.m.

Men

Denmark vs. Sweden, 7:05 p.m.

Canada vs. Italy, 7:05 p.m.

South Korea vs. United States, 7:05 p.m.

Switzerland vs. Britain, 7:05 p.m.

FIGURE SKATING

Pairs Short Program, 8 p.m.

ICE HOCKEY At Kwandong Hockey Centre Women

Canada vs. Finland, 2:30 a.m.

United States vs. Russia, 7 a.m.

Sweden vs. Switzerland, 10 p.m.

LUGE

Women's Singles Heat 3, 5:30 a.m.

Women's Singles Heat 4

SHORT TRACK SPEEDSKATING

Women's 500 Final, 5 a.m.

Men's 1000 Qualification

Men's 5000 Relay Qualification

SNOWBOARD

Men's Halfpipe Qualification, 12 mid.

Men's Halfpipe Finals, 8:30 p.m.

SPEEDSKATING

Men's 1500, 6 a.m.

___

Wednesday, Feb. 14 ALPINE SKIING

Men's Super G, 9 p.m.

BIATHLON

Women's 15km, 6:05 a.m.

CURLING Women

Japan vs. United States, 12:05 a.m.

OA Russia vs. Britain, 12:05 a.m.

Denmark vs. Sweden, 12:05 a.m.

Switzerland vs. China, 12:05 a.m.

Men

Canada vs. Britain, 6:05 a.m.

South Korea vs. Sweden, 6:05 a.m.

Switzerland vs. Italy, 6:05 a.m.

Norway vs. Japan, 6:05 a.m.

Women

Canada vs. South Korea, 7:05 p.m.

Denmark vs. Japan, 7:05 p.m.

China vs. OA Russia, 7:05 p.m.

Britain vs. United States, 7:05 p.m.

FIGURE SKATING

Pairs Free Skate, 8:30 p.m.

ICE HOCKEY At Kwandong Hockey Centre Women

South Korea vs. Japan, 2:30 a.m.

United States vs. Canada, 10 p.m.

Men

United States vs. Slovenia, 7 a.m.

At Gangneung Hockey Centre

Slovakia vs. Russia, 7 a.m.

Finland vs. Germany, 10 p.m.

LUGE

Men's Doubles Heat 1, 6:20 a.m.

Men's Doubles Heat 2

NORDIC COMBINED

Men's Jumping (Normal Hill), 1 a.m.

Men's 10km Race, 3:45 a.m.

SKELETON

Women's Heat 1, 8 p.m.

Women's Heat 2

SNOWBOARD

Men's Snowboard Cross Seeding Round, 8 p.m.

Men's Snowboard Cross Finals, 10:30 p.m.

SPEEDSKATING

Women's 1000, 5 a.m.

___

Thursday, Feb. 15 BIATHLON

Men's 20km, 6 a.m.

CROSS-COUNTRY SKIING

Women's 10km Freestyle, 1:30 a.m.

CURLING Men

United States vs. Italy, 12:05 a.m.

Norway vs. Canada, 12:05 a.m.

Britain vs. Japan, 12:05 a.m.

Denmark vs. Switzerland, 12:05 a.m.

Women

China vs. Britain, 6:05 a.m.

Canada vs. Sweden, 6:05 a.m.

United States vs. Switzerland, 6:05 a.m.

South Korea vs. Japan, 6:05 a.m.

Men

Italy vs. Denmark, 7:05 p.m.

Norway vs. South Korea, 7:05 p.m.

Sweden vs. United States, 7:05 p.m.

FIGURE SKATING

Men's Short Program, 8 p.m.

FREESTYLE SKIING

Women's Aerials Qualifications, 6 a.m.

ICE HOCKEY At Kwandong Hockey Centre Women

Russia vs. Finland, 2:30 a.m.

Men At Gangneung Hockey Centre

Norway vs. Sweden, 2:30 a.m.

Czech Republic vs. South Korea, 7 a.m.

United States vs. Slovakia, 10 p.m.

At Kwandong Hockey Centre

Switzerland vs. Canada, 7 a.m.

LUGE

Team Relay, 7:30 a.m.

SKELETON

Women's Heat 3, 7:30 p.m.

Women's Heat 4

SNOWBOARD

Women's Snowboard Cross Seeding Round, 8 p.m.

Women's Snowboard Cross Finals, 10:15 p.m.

SPEEDSKATING

Men's 10000, 6 a.m.

___

Friday, Feb. 16 ALPINE SKIING

Women's Super G, 9 p.m.

CROSS-COUNTRY SKIING

Men's 15km Freestyle, 1 a.m.

CURLING Women

Denmark vs. Canada, 12:05 a.m.

South Korea vs. Switzerland, 12:05 a.m.

Sweden vs. OA Russia, 12:05 a.m.

Men

Japan vs. Switzerland, 6:05 a.m.

Sweden vs. Britain, 6:05 a.m.

Denmark vs. United States, 6:05 a.m.

Canada vs. South Korea, 6:05 a.m.

Women

Switzerland vs. Sweden, 7:05 p.m.

OA Russia vs. United States, 7:05 p.m.

Japan vs. China, 7:05 p.m.

Denmark vs. Britain, 7:05 p.m.

FIGURE SKATING

Men's Free Skate, 8 p.m.

FREESTYLE SKIING

Women's Aerials Finals, 6 a.m.

Women's Slopestyle Qualifications, 7:30 p.m.

Women's Slopestyle Finals, 10:30 p.m.

ICE HOCKEY Men At Gangneung Hockey Centre

Russia vs. Slovenia, 2:30 a.m.

Finland vs. Norway, 7 a.m.

Canada vs. Czech Republic, 10 p.m.

At Kwandong Hockey Centre

Sweden vs. Germany, 7 a.m.

Women

Quarterfinals, 10 p.m.

SKELETON

Men's Heat 1, 6:20 a.m.

Men's Heat 2

SKI JUMPING

Men's Large Hill Qualification, 7:30 a.m.

SPEEDSKATING

Women's 5000, 6 a.m.

___

Saturday, Feb. 17 ALPINE SKIING

Men's Giant Slalom, 8:15 p.m.

Men's Giant Slalom, 11:30 p.m.

BIATHLON

Women's 12.5km Mass Start, 6:15 a.m.

CROSS-COUNTRY SKIING

Women's 4x5km Relay, 5 a.m.

CURLING Men

South Korea vs. Britain, 12:05 a.m.

Switzerland vs. Norway, 12:05 a.m.

Canada vs. Sweden, 12:05 a.m.

Japan vs. Italy, 12:05 a.m.

Women

OA Russia vs. Japan, 6:05 a.m.

China vs. Denmark, 6:05 a.m.

South Korea vs. Britain, 6:05 a.m.

United States vs. Canada, 6:05 a.m.

Men

Norway vs. Denmark, 7:05 p.m.

United States vs. Japan, 7:05 p.m.

Switzerland vs. Canada, 7:05 p.m.

FIGURE SKATING

Ice Dance Short Program, 8 p.m.

FREESTYLE SKIING

Men's Aerials Qualifications, 6 a.m.

Men's Slopestyle Qualifications, 8 p.m.

Men's Slopestyle Finals, 11:15 p.m.

ICE HOCKEY At Kwandong Hockey Centre Women

Quarterfinals, 2:30 a.m.

Classification, 10 p.m.

Men

Slovenia vs. Slovakia, 7 a.m.

At Gangneung Hockey Centre Men

South Korea vs. Switzerland, 2:30 a.m.

Russia vs. United States, 7 a.m.

Germany vs. Norway, 10 p.m.

SHORT TRACK SPEEDSKATING

Women's 1500 Final, 5 a.m.

Men's 1000 Final

SKELETON

Men's Heat 3, 6:20 a.m.

Men's Heat 4

SKI JUMPING

Men's Large Hill (medal), 7:30 a.m.

___

Sunday, Feb. 18 BIATHLON

Men's 15km Mass Start, 6:15 a.m.

BOBSLED

Men's Two-Man Heat 1, 6:05 a.m.

Men's Two-Man Heat 2

CROSS-COUNTRY SKIING

Men's 4x10km Relay, 1:15 a.m.

CURLING Women

Britain vs. Sweden, 12:05 a.m.

Canada vs. Switzerland, 12:05 a.m.

China vs. South Korea, 12:05 a.m.

Men

Sweden vs. Japan, 6:05 a.m.

Denmark vs. South Korea, 6:05 a.m.

Italy vs. Britain, 6:05 a.m.

United States vs. Norway, 6:05 a.m.

Women

United States vs. Denmark, 7:05 p.m.

Japan vs. Canada, 7:05 p.m.

Sweden vs. South Korea, 7:05 p.m.

OA Russia vs. Switzerland, 7:05 p.m.

FREESTYLE SKIING

Men's Aerials Finals, 6 a.m.

Women's Halfpipe Qualifications, 8 p.m.

ICE HOCKEY At Kwandong Hockey Centre Women

Classification, 2:30 a.m.

Men

Sweden vs. Finland, 7 a.m.

At Gangneung Hockey Centre

Czech Republic vs. Switzerland, 2:30 a.m.

Canada vs. South Korea, 7 a.m.

SNOWBOARD

Women's Big Air Qualifications, 7:30 p.m.

SPEEDSKATING

Men's Team Pursuit Qualification, 6 a.m.

Women's 500

___

Monday, Feb. 19 BOBSLED

Men's Two-Man Heat 3, 6:15 a.m.

Men's Two-Man Heat 4

CURLING Men

Italy vs. South Korea, 12:05 a.m.

Sweden vs. Switzerland, 12:05 a.m.

United States vs. Canada, 12:05 a.m.

Britain vs. Denmark, 12:05 a.m.

Women

Britain vs. Switzerland, 6:05 a.m.

Denmark vs. OA Russia, 6:05 a.m.

China vs. United States, 6:05 a.m.

Japan vs. Sweden, 6:05 a.m.

Men

Britain vs. Norway, 7:05 p.m.

Japan vs. Canada, 7:05 p.m.

South Korea vs. Switzerland, 7:05 p.m.

Italy vs. Sweden, 7:05 p.m.

FIGURE SKATING

Ice Dance Free Skate, 8 p.m.

FREESTYLE SKIING

Women's Halfpipe Finals, 8:30 p.m.

Men's Halfpipe Qualifications, 11 p.m.

ICE HOCKEY At Gangneung Hockey Centre

Women's Semifinal, 2:30 a.m.

Women's Semifinal, 7 a.m.

Men's Qualification Playoff, 10 p.m.

At Kwandong Hockey Centre

Women's Qualification Playoff, 10 p.m.

SKI JUMPING

Team Event Large Hill, 7:30 a.m.

SPEEDSKATING

Women's Team Pursuit Qualification, 6 a.m.

Men's 500

___

Tuesday, Feb. 20 ALPINE SKIING

Women's Downhill, 9 p.m.

BIATHLON

Mixed Relay, 6:15 a.m.

BOBSLED

Women's Two-Man Heat 1, 6:50 a.m.

Women's Two-Man Heat 2

CURLING Women

Canada vs. China, 12:05 a.m.

United States vs. South Korea, 12:05 a.m.

Britain vs. Japan, 12:05 a.m.

Men

Switzerland vs. United States, 6:05 a.m.

Norway vs. Italy, 6:05 a.m.

Japan vs. Denmark, 6:05 a.m.

Women

South Korea vs. OA Russia, 7:05 p.m.

Sweden vs. China, 7:05 p.m.

Switzerland vs. Denmark, 7:05 p.m.

Canada vs. Britain, 7:05 p.m.

FIGURE SKATING

Women's Short Program, 8 p.m.

FREESTYLE SKIING

Men's Ski Cross Seeding Round, 9:30 p.m.

Men's Ski Cross Finals, 11:15 p.m.

ICE HOCKEY At Kwandong Hockey Centre

Women's Qualification Playoff, 2:30 a.m.

Men's Qualification Playoff, 7 a.m.

At Gangneung Hockey Centre

Men's Qualification Playoff, 2:30 a.m.

Men's Qualification Playoff, 7 a.m.

Men's Quarterfinal, 10 p.m.

NORDIC COMBINED

Men's Jumping (Large Hill), 5 a.m.

Men's 10km Race, 7:45 a.m.

SHORT TRACK SPEEDSKATING

Women's 1000 Qualification, 5 a.m.

Men's 500 Qualification

Women's 3000 Relay Final

SNOWBOARD

Men's Big Air Qualifications, 7:30 p.m.

___

Wednesday, Feb. 21 ALPINE SKIING

Men's Slalom, 8 p.m.

Men's Slalom, 11:15 p.m.

BOBSLED

Women's Two-Man Heat 3, 6:40 a.m.

Women's Two-Man Heat 4

CROSS-COUNTRY SKIING

Women's Team Sprint, 3 a.m.

Men's Team Sprint, 5 a.m.

CURLING Men

Denmark vs. Canada, 12:05 a.m.

Britain vs. United States, 12:05 a.m.

Sweden vs. Norway, 12:05 a.m.

South Korea vs. Japan, 12:05 a.m.

Women

Sweden vs. United States, 6:05 a.m.

Switzerland vs. Japan, 6:05 a.m.

OA Russia vs. Canada, 6:05 a.m.

South Korea vs. Denmark, 6:05 a.m.

Men's Tiebreaker, 6:30 p.m.

Women's Tiebreaker, 6:30 p.m.

FREESTYLE SKIING

Men's Halfpipe Finals, 9:30 p.m.

ICE HOCKEY At Kwandong Hockey Centre

Men's Quarterfinal, 7 a.m.

At Gangneung Hockey Centre

Men's Quarterfinal, 2:30 a.m.

Men's Quarterfinal, 7 a.m.

SNOWBOARD

Men's Parallel Giant Slalom Qualifications, 10 p.m.

Women's Parallel Giant Slalom Qualifications, 10 p.m.

SPEEDSKATING

Men's Pursuit, 6 a.m.

Women's Pursuit

___

Thursday, Feb. 22 ALPINE SKIING

Women's Combined, 9 p.m.

BIATHLON

Women's 4x6km Relay, 6:15 a.m.

CURLING

Men's Semifinals, 6 a.m.

Men's Bronze Medal, 11:35 p.m.

FIGURE SKATING

Women's Free Skate, 8 p.m.

FREESTYLE SKIING

Women's Ski Cross Seeding Round, 9:30 p.m.

Women's Ski Cross Finals, 11:15 p.m.

ICE HOCKEY At Gangneung Hockey Centre

Women's Bronze Medal, 2:30 a.m.

Women's Gold Medal, 7 a.m.

NORDIC COMBINED

Men's Team (Large Hill), 2:30 a.m.

Men's 4x5km Race, 5:20 a.m.

SHORT TRACK SPEEDSKATING

Men's 500 Final, 5 a.m.

Women's 1000 Final

Men's 5000 Relay Final

SNOWBOARD

Women's Big Air, 8 p.m.

___

Friday, Feb. 23 ALPINE SKIING

Women's Combined, 12 mid.

Team Event, 9 p.m.

BIATHLON

Men's 4x7.5km Relay, 6:15 a.m.

BOBSLED

Men's Four-Man Heat 1, 7:30 p.m.

Men's Four-Man Heat 2

CURLING

Women's Semifinals, 6:05 a.m.

Men's Gold Medal, 11:35 p.m.

ICE HOCKEY At Gangneung Hockey Centre

Men's Semifinal, 2:30 a.m.

Men's Semifinal, 7 a.m.

SNOWBOARD

Men's Big Air, 8 p.m.

Men's Parallel Giant Slalom Finals, 10 p.m.

Women's Parallel Giant Slalom Finals, 10 p.m.

SPEEDSKATING

Men's 1000, 5 a.m.

___

Saturday, Feb. 24 BOBSLED

Men's Four-Man Heat 3, 7:30 p.m.

Men's Four-Man Heat 4

CROSS-COUNTRY SKIING

Women's 30km Mass Start Classic, 1:15 a.m.

Men's 50km Mass Start Classic, 11:30 p.m.

CURLING

Women's Bronze Medal, 6:05 a.m.

Women's Gold Medal, 7:05 p.m.

FIGURE SKATING

Gala Exhibition, 7:30 p.m.

ICE HOCKEY At Gangneung Hockey Centre

Men's Bronze Medal, 7 a.m.

SPEEDSKATING

Men's mass start, 6 a.m.

Women's mass start

___

Sunday, Feb. 25 ICE HOCKEY At Gangneung Hockey Centre

Men's Gold Medal, 1 a.m.