Winter Olympic Medalists - NBC 6 South Florida
The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

Every moment. Every medal. On every device.

Winter Olympic Medalists

    processing...

    NEWSLETTERS

    ALPINE SKIING
    Men
    Downhill

    GOLD_Aksel Lund Svindal, Norway

    SILVER_Kjetil Jansrud, Norway

    BRONZE_Beat Feuz, Switzerland

    Combined

    GOLD_Marcel Hirscher, Austria

    SILVER_Alexis Pinturault, France

    BRONZE_Victor Muffat Jeandet, France

    Super G

    GOLD_Matthias Mayer, Austria

    SILVER_Beat Feuz, Switzerland

    BRONZE_Kjetil Jansrud, Norway

    Giant Slalom

    GOLD_Marcel Hirscher, Austria

    SILVER_Henrik Kristoffersen, Norway

    BRONZE_Alexis Pinturault, France

    Slalom

    GOLD_Andre Myhrer, Sweden

    SILVER_Ramon Zenhausern, Switzerland

    BRONZE_Michael Matt, Austria

    Women
    Downhill

    GOLD_Sofia Goggia, Italy

    SILVER_Ragnhild Mowinckel, Norway

    BRONZE_Lindsey Vonn, United States

    Combined

    GOLD_Michelle Gisin, Switzerland

    SILVER_Mikaela Shiffrin, United States

    BRONZE_Wendy Holdener, Switzerland

    Super G

    GOLD_Ester Ledecka, Czech Republic

    SILVER_Anna Veith, Austria

    BRONZE_Tina Weirather, Liechtenstein

    Giant Slalom

    GOLD_Mikaela Shiffrin, United States

    SILVER_Ragnhild Mowinckel, Norway

    BRONZE_Federica Brignone, Italy

    Slalom

    GOLD_Frida Hansdotter, Sweden

    SILVER_Wendy Holdener, Switzerland

    BRONZE_Katharina Gallhuber, Austria

    Parallel Team

    GOLD_Switzerland (Denise Feierabend, Wendy Holdener, Daniel Yule, Luca Aerni, Ramon Zenhausern)

    SILVER_Austria (Stephanie Brunner, Manuel Feller, Michael Matt, Marco Schwarz, Katharina Gallhuber, Katharina Liensberger)

    BRONZE_Norway (Nina Haver-Loeseth, Leif Kristian Haugen, Jonathan Nordbotten, Sebastian Foss-Solevaag, Maren Skjoeld, Kristin Lysdahl)

    ___

    BIATHLON
    Men
    10Km Sprint

    GOLD_Arnd Peiffer, Germany

    SILVER_Michal Krcmar, Czech Republic

    BRONZE_Dominik Windisch, Italy

    12.5Km Pursuit

    GOLD_Martin Fourcade, France

    SILVER_Sebastian Samuelsson, Sweden

    BRONZE_Benedikt Doll, Germany

    20Km Individual

    GOLD_Johannes Thingnes Boe, Norway

    SILVER_Jakov Fak, Slovenia

    BRONZE_Dominik Landertinger, Austria

    15km Mass Start

    GOLD_Martin Fourcade, France

    SILVER_Simon Schempp, Germany

    BRONZE_Emil Hegle Svendsen, Norway

    4x7.5km Relay

    GOLD_Sweden (Fredrik Lindstrom, Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson)

    SILVER_Norway (Emil Hegle Svendsen, Tarjei Boe, Lars Helge Birkeland, Johannes Thingnes Boe)

    BRONZE_Germany (Arnd Peiffer, Simon Schempp, Erik Lesser, Benedikt Doll)

    Women
    7.5Km Sprint

    GOLD_Laura Dahlmeier, Germany

    SILVER_Marte Olsbu, Norway

    BRONZE_Veronika Vitkova, Czech Republic

    10Km Pursuit

    GOLD_Laura Dahlmeier, Germany

    SILVER_Anastasiya Kuzmina, Slovakia

    BRONZE— Anais Bescond, France

    15Km Individual

    GOLD_Hanna Oeberg, Sweden

    SILVER_Anastasiya Kuzmina, Slovakia

    BRONZE_Laura Dahlmeier, Germany

    12.5km Mass Start

    GOLD_Anastasiya Kuzmina, Slovakia

    SILVER_Darya Domracheva, Belarus

    BRONZE_Tiril Eckhoff, Norway

    4x6km Relay

    GOLD_Belarus (Nadezhda Skardino, Darya Domracheva, Iryna Kryuko, Dzinara Alimbekava)

    SILVER_Sweden (Mona Brorsson, Anna Magnusson, Linn Persson, Hanna Oeberg)

    BRONZE_France (Anais Bescond, Marie Dorin Habert, Anais Chevalier, Justine Braisaz)

    Mixed Relay

    GOLD_France (Anais Bescond, Marie Dorin Habert, Martin Fourcade, Simon Desthieux)

    SILVER_Norway (Emil Hegle Svendsen, Tiril Eckhoff, Marte Olsbu, Johannes Thingnes Boe)

    BRONZE_Italy (Dorothea Wierer, Lukas Hofer, Dominik Windisch, Lisa Vittozzi)

    ___

    BOBSLEIGH
    Men
    Two-Man

    GOLD_Germany (Francesco Friedrich, Thorsten Margis)

    GOLD_Canada (Justin Kripps, Alexander Kopacz)

    BRONZE_Latvia (Oskars Melbardis, Janis Strenga)

    Four-Man

    GOLD_Germany (Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Candy Bauer, Martin Grothkopp)

    SILVER_South Korea (Kim Donghyun, Won Yunjong, Seo Youngwoo, Jun Junglin)

    SILVER_Germany (Walther Nico, Eric Franke, Kevin Kuske, Alexander Roediger)

    Women

    GOLD_Germany 1 (Mariama Jamanka, Lisa Buckwitz)

    SILVER_United States 2 (Elana Meyers Taylor, Lauren Gibbs)

    BRONZE_Canada 1 (Phylicia George, Kaillie Humphries)

    ___

    CROSS-COUNTRY SKIING
    Men
    Skiathlon

    GOLD_Simen Hegstad Krueger, Norway

    SILVER_Marting Johnsrud Sundby, Norway

    BRONZE_Hans Christer Holund, Norway

    Sprint Classic

    GOLD_Johannes Hoesflot Klaebo, Norway

    SILVER_Federico Pellegrino, Italy

    BRONZE_Alexander Bolshunov, OA Russia

    15Km Freestyle

    GOLD_Dario Cologna, Switzerland

    SILVER_Simen Hegstad Krueger, Norway

    BRONZE_Denis Spitsov, OA Russia

    50km Mass Start Classic

    GOLD_Iivo Niskanen, Finland

    SILVER_Alexander Bolshunov, OA Russia

    BRONZE_Andrey Larkov, OA Russia

    Team Sprint

    GOLD_Norway (Martin Johnsrud Sundby, Johannes Hoesflot Klaebo)

    SILVER_OA Russia (Alexander Bolshunov, Denis Spitsov)

    BRONZE_France (Maurice Manificat, Richard Jouve)

    4x10km Relay

    GOLD_Norway (Martin Johnsrud Sundby, Didrik Toenseth, Simen Hegstad Krueger, Johannes Hoesflot Klaebo)

    SILVER_OA Russia (Andrey Larkov, Alexey Chervotkin, Alexander Bolshunov, Denis Spitsov)

    BRONZE_France (Jean Marc Gaillard, Maurice Manificat, Adrien Backscheider, Clement Parisse)

    Women
    Skiathlon

    GOLD_Charlotte Kalla, Sweden

    SILVER_Marit Bjoergen, Norway

    BRONZE_Krista Parmakoski, Finland

    Sprint Classic

    GOLD_Stina Nilsson, Sweden

    SILVER_Maiken Caspersen Falla, Norway

    BRONZE_Yulia Belorukova, OA Russia

    10Km Freestyle

    GOLD_Ragnhild Haga, Norway

    SILVER_Charlotte Kalla, Sweden

    BRONZE_Marit Bjoergen, Norway

    BRONZE_Krista Parmakoski, Finland

    Women's 30km Mass Start Classic

    GOLD_Marit Bjoergen, Norway

    SILVER_Krista Parmakoski, Finland

    BRONZE_Stina Nilsson, Sweden

    Team Sprint

    GOLD_United States (Kikkan Randall, Jessica Diggins)

    SILVER_Sweden (Charlotte Kalla, Stina Nilsson)

    BRONZE_Norway (Marit Bjoergen, Maiken Caspersen Falla)

    4x5km Relay

    GOLD_Norway (Marit Bjoergen, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Ingvild Flugstad Ostberg, Ragnhild Haga)

    SILVER_Sweden (Charlotte Kalla, Anna Haag, Stina Nilsson, Ebba Andersson)

    BRONZE_OA Russia (Anna Nechaevskaya, Yulia Belorukova, Natalia Nepryaeva, Anastasia Sedova)

    ___

    CURLING
    Men

    GOLD_United States (Joe Polo, Tyler George, John Landsteiner, John Shuster, Matt Hamilton)

    SILVER_Sweden (Niklas Edin, Henrik Leek, Oskar Eriksson, Rasmus Wranaa, Christoffer Sundgren)

    BRONZE_Switzerland (Benoit Schwarz, Peter de Cruz, Dominik Maerki, Valentin Tanner, Claudio Paetz)

    Women

    GOLD_Sweden (Agnes Knochenhauer, Jennie Waahlin, Anna Hasselborg, Sofia Mabergs, Sara McManus)

    SILVER_South Korea (Kim Chohi, Kim Kyeongae, Kim Seonyeong, Kim Yeongmi, Kim Eunjung)

    BRONZE_Japan (Chinami Yoshida, Yumi Suzuki, Satsuki Fujisawa, Yurika Yoshida, Mari Motohashi)

    Mixed Doubles

    GOLD_Canada (Kaitlyn Lawes, John Morris)

    SILVER_Switzerland (Jenny Perret, Martin Rios)

    Bronze_Norway (Kristin Skaslien, Magnus Nedregotten)

    ___

    FIGURE SKATING
    Men

    GOLD_Yuzuru Hanyu, Japan

    SILVER_Shoma Uno, Japan

    BRONZE_Javier Fernandez, Spain

    Women

    GOLD_Alina Zagitova, OA Russia

    SILVER_Evgenia Medvedeva, OA Russia

    BRONZE_Kaetlyn Osmond, Canada

    Pairs

    GOLD_Germany (Aliona Savchenko, Bruno Massot)

    SILVER_China (Han Cong, Sui Wenjing)

    BRONZE_Canada (Meagan Duhamel, Eric Radford)

    Ice Dance

    GOLD_Canada (Scott Moir, Tessa Virtue)

    SILVER_France (Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron)

    BRONZE_United States (Alex and Maia Shibutani)

    Team Event

    GOLD_Canada (Patrick Chan, Gabrielle Daleman, Kaetlyn Osmond, Meagan Duhamel, Eric Radford, Scott Moir, Tessa Virtue)

    SILVER_OA Russia (Mikhail Kolyada, Evgenia Medvedeva, Alina Zagitova, Evgenia Tarasova, Vladimir Morozov, Dmitri Soloviev, Ekaterina Bobrova)

    BRONZE_United States (Nathan Chen, Adam Rippon, Mirai Nagasu, Bradie Tennell, Chris Knierim, Alexa Scimeca-Knierim, Alex Shibutani, Maia Shibutani)

    ___

    FREESTYLE SKIING
    Men
    Aerials

    GOLD_Oleksandr Abramenko, Ukraine

    SILVER_Jia Zongyang, China

    BRONZE_Ilia Burov, OA Russia

    Moguls

    GOLD_Mikael Kingsbury, Canada

    SILVER_Matt Graham, Australia

    BRONZE_Daichi Hara, Japan

    Slopestyle

    GOLD_Oystein Braten, Norway

    SILVER_Nick Goepper, United States

    BRONZE_Alex Beaulieu-Marchand, Canada

    Halfpipe

    GOLD_David Wise, United States

    SILVER_Alex Ferreira, United States

    BRONZE_Nico Porteous, New Zealand

    Ski Cross

    GOLD_Brady Leman, Canada

    SILVER_Marc Bischofberger, Switzerland

    BRONZE_Sergey Ridzik, OA Russia

    Women
    Aerials

    GOLD_Hanna Huskova, Belarus

    SILVER_Zhang Xin, China

    BRONZE_Kong Fanyu, China

    Moguls

    GOLD_Perrine Laffont, France

    SILVER_Justine Dufour-Lapointe, Canada

    BRONZE_Yulia Galysheva, Kazakhstan

    Slopestyle

    GOLD_Sarah Hoefflin, Switzerland

    SILVER_Mathilde Gremaud, Switzerland

    BRONZE_Isabel Atkin, Britain

    Halfpipe

    GOLD_Cassie Sharpe, Canada

    SILVER_Marie Martinod, France

    BRONZE_Brita Sigourney, United States

    Ski Cross

    GOLD_Kelsey Serwa, Canada

    SILVER_Brittany Phelan, Canada

    BRONZE_Fanny Smith, Switzerland

    ___

    ICE HOCKEY
    Men

    GOLD_OA Russia (Artyom Zub, Vladislav Gavrikov, Ivan Telegin, Sergei Mozyakin, Sergei Andronov, Pavel Datsyuk, Sergei Kalinin, Mikhail Grigorenko, Vyacheslav Voinov, Andrei Zubarev, Ilya Kablukov, Igor Shestyorkin, Ilya Sorokin, Yegor Yakovlev, Sergei Shirokov, Alexei Marchenko, Bogdan Kiselevich, Ilya Kovalchuk, Nikolai Prokhorkin, Kirill Kaprizov, Vasili Koshechkin, Vadim Shipachyov, Nikita Nesterov, Alexander Barabanov, Nikita Gusev)

    SILVER_Germany (Daryl Boyle, Christian Ehrhoff, Brooks Macek, Marcus Kink, Matthias Plachta, Frank Mauer, Danny Aus Den Birken, Yannic Seidenberg, Patrick Reimer, Bjorn Krupp, Jonas Muller, Yasin Ehliz, Gerrit Fauser, Dennis Endras, Frank Hordler, Patrick Hager, Timo Pielmeier, Felix Schutz, Marcel Goc, Dominik Kahun, Sinan Akdag, Leonhard Pfoderl, David Wolf, Moritz Muller, Marcel Noebels)

    BRONZE_Canada (Karl Stollery, Chris Lee, Chay Genoway, Gilbert Brule, Wojtek Wolski, Derek Roy, Chris Kelly, Rob Klinkhammer, Brandon Kozun, Quinton Howden, Rene Bourque, Marc-Andre Gragnani, Andrew Ebbett, Mason Raymond, Eric O'Dell, Stefan Elliott, Cody Goloubef, Ben Scrivens, Kevin Poulin, Justin Peters, Mat Robinson, Maxim Lapierre, Maxim Noreau, Linden Vey, Christian Thomas)

    Women

    GOLD_United States (Alex Rigsby, Amanda Kessel, Amanda Pelkey, Brianna Decker, Cayla Barnes, Dani Cameranesi, Emily Pfalzer, Gigi Marvin, Haley Skarupa, Hannah Brandt, Hilary Knight, Jocelyne Lamoureux-Davidson, Kacey Bellamy, Kali Flanagan, Kelly Pannek, Kendall Coyne, Lee Stecklein, Maddie Rooney, Megan Keller, Meghan Duggan, Monique Lamoureux-Morando, Nicole Hensley, Sidney Morin)

    SILVER_Canada (Ann-Renee Desbiens, Bailey Bram, Blayre Turnbull, Brianne Jenner, Brigette Lacquette, Emily Clark, Genevieve Lacasse, Haley Irwin, Jennifer Wakefield, Jillian Saulnier, Jocelyne Larocque, Laura Fortino, Laura Stacey, Lauriane Rougeau, Marie-Philip Poulin, Meaghan Mikkelson, Meghan Agosta, Melodie Daoust, Natalie Spooner, Rebecca Johnston, Renata Fast, Sarah Nurse, Shannon Szabados)

    BRONZE_Finland (Annina Rajahuhta, Ella Viitasuo, Emma Nuutinen, Eveliina Suonpaa, Isa Rahunen, Jenni Hiirikoski, Linda Valimaki, Meeri Raisanen, Michelle Karvinen, Minnamari Tuominen, Mira Jalosuo, Noora Raty, Noora Tulus, Petra Nieminen, Riikka Valila, Ronja Savolainen, Rosa Lindstedt, Saila Saari, Sanni Hakala, Sara Sakkinen, Susanna Tapani, Tanja Niskanen, Venla Hovi)

    ___

    LUGE
    Men
    Singles

    GOLD_David Gleirscher, Austria

    SILVER_Christopher Mazdzer, United States

    BRONZE_Johannes Ludwig, Germany

    Doubles

    GOLD_Germany (Tobias Arlt, Tobias Wendl)

    SILVER_Austria (Georg Fischler, Peter Penz)

    BRONZE_Germany (Toni Eggert, Sascha Benecken)

    Women
    Singles

    GOLD_Natalie Geisenberger, Germany

    SILVER_Dajana Eitberger, Germany

    BRONZE_Alex Gough, Canada

    Team Relay

    GOLD_Germany 1 (Johannes Ludwig, Natalie Geisenberger, Tobias Arlt, Tobias Wendl)

    SILVER_Canada 1 (Sam Edney, Alex Gough, Tristan Walker, Justin Snith)

    BRONZE_Austria 1 (David Gleirscher, Madeleine Egle, Georg Fischler, Peter Penz)

    ___

    NORDIC COMBINED
    Individual (Normal Hill)

    GOLD_Eric Frenzel, Germany

    SILVER_Akito Watabe, Japan

    BRONZE_Lukas Klapfer, Austria

    Individual (Large Hill)

    GOLD_Johannes Rydzek, Germany

    SILVER_Fabian Riessle, Germany

    BRONZE_Eric Frenzel, Germany

    Men's Team

    GOLD_Germany (Eric Frenzel, Johannes Rydzek, Fabian Riessle, Vinzenz Geiger)

    SILVER_Norway (Jan Schmid, Joergen Graabak, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber)

    BRONZE_Austria (Wilhelm Denifl, Bernhard Gruber, Lukas Klapfer, Mario Seidl)

    ___

    SHORT TRACK SPEEDSKATING
    Men
    500

    GOLD_Wu Dajing, China

    SILVER_Hwang Daeheon, South Korea

    BRONZE_Lim Hyojun, South Korea

    1000

    GOLD_Samuel Girard, Canada

    SILVER_John-Henry Krueger, United States

    BRONZE_Seo Yira, South Korea

    1500

    GOLD_Lim Hyojun, South Korea

    SILVER_Sjinkie Knegt, Netherlands

    BRONZE_Semen Elistratov, OA Russia

    5000 Relay

    GOLD_Hungary (Viktor Knoch, Shaolin Sandor Liu, Shaoang Liu, Csaba Burjan)

    SILVER_China (Wu Dajing, Han Tianyu, Chen Dequan, Xu Hongzhi)

    BRONZE_Canada (Charles Hamelin, Pascal Dion, Samuel Girard, Charle Cournoyer)

    Women
    500

    GOLD_Arianna Fontana, Italy

    SILVER_Yara Van Kerkhof, Netherlands

    BRONZE_Kim Boutin, Canada

    1000

    GOLD_Suzanne Schulting, Netherlands.

    SILVER_Kim Boutin, Canada.

    BRONZE_Arianna Fontana, Italy.

    1500

    GOLD_Choi Minjeong, South Korea

    SILVER_Li Jinyu, China

    BRONZE_Kim Boutin, Canada

    3000 Relay

    GOLD_South Korea (Kim Alang, Choi Minjeong, Shim Sukhee, Kim Yejin)

    SILVER_Italy (Arianna Fontana, Cecilia Maffei, Martina Valcepina, Lucia Peretti)

    BRONZE_Netherlands (Jorien Ter Mors, Yara Van Kerkhof, Lara Van Ruijven, Suzanne Schulting)

    ___

    SKELETON
    Men

    GOLD_Yun Sung-bin, South Korea

    SILVER_Nikita Tregybov, OA Russia

    BRONZE_Dominic Parsons, Britain

    Women

    GOLD_Elizabeth Yarnold, Britain

    SILVER_Jacqueline Loelling, Germany

    BRONZE_Laura Deas, Britain

    ___

    SKI JUMPING
    Men
    K90 Individual

    GOLD_Andreas Wellinger, Germany

    SILVER_Johann Andre Forfang, Norway

    BRONZE_Robert Johansson, Norway

    K120 Individual

    GOLD_Kamil Stoch, Poland

    SILVER_Andreas Wellinger, Germany

    BRONZE_Robert Johansson, Norway

    Team

    GOLD_Norway (Andreas Stjernen, Robert Johansson, Johan Andre Forfang, Daniel Andre Tande)

    SILVER_Germany (Richard Freitag, Karl Geiger, Andreas Wellinger, Stephan Leyhe)

    BRONZE_Poland (Kamil Stoch, Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki)

    Women
    K90 Individual

    GOLD_Maren Lundby, Norway

    SILVER_Katharina Althaus, Germany

    BRONZE_Sara Takanashi, Japan

    ___

    SNOWBOARD
    Men
    Big Air

    GOLD_Sebastien Toutant, Canada

    SILVER_Kyle Mack, United States

    BRONZE_Billy Morgan, Britain

    Snowboard Cross

    GOLD_Pierre Vaultier, France

    SILVER_Jarryd Hughes, Australia

    BRONZE_Regino Hernandez, Spain

    Halfpipe

    GOLD_Shaun White, United States

    SILVER_Ayumu Hirano, Japan

    BRONZE_Scott James, Australia

    Slopestyle

    GOLD_Redmond Gerard, United States

    SILVER_Maxence Parrot, Canada

    BRONZE_Marc McMorris, Canada

    Parallel Giant Slalom

    GOLD_Nevin Galmarini, Switzerland

    SILVER_Lee Sangho, South Korea

    BRONZE_Zan Kosir, Slovenia

    Women
    Big Air

    GOLD_Anna Gasser, Austria

    SILVER_Jamie Anderson, United States

    BRONZE_Zoi Sadowski Synnott, New Zealand

    Snowboard Cross

    GOLD_Michela Moioli, Italy

    SILVER_Julia Pereira, France

    BRONZE_Eva Samkova, Czech Republic

    Halfpipe

    GOLD_Chloe Kim, United States

    SILVER_Liu Jiayu, China

    BRONZE_Arielle Gold, United States

    Slopestyle

    GOLD_Jamie Anderson, United States

    SILVER_Laurie Blouin, Canada

    BRONZE_Enni Rukajarvi, Finland

    Parallel Giant Slalom

    GOLD_Ester Ledecka, Czech Republic

    SILVER_Selina Jorg, Germany

    BRONZE_Ramona Theresia Hofmeister, Germany

    ___

    SPEEDSKATING
    Men
    500

    GOLD_Havard Lorentzen, Norway

    SILVER_Cha Min-Kyu, South Korea

    BRONZE_Gao Tingyu, China

    1000

    GOLD_Kjeld Nuis, Netherlands

    SILVER_Havard Lorentzen, Norway

    BRONZE_Kim Tae-Yun, South Korea

    1500

    GOLD_Kjeld Nuis, Netherlands

    SILVER_Patrick Roest, Netherlands

    BRONZE_Kim Min Seok, South Korea

    5000

    GOLD_Sven Kramer, Netherlands

    SILVER_Ted-Jan Bloemen, Canada

    BRONZE_Sverre Lunde Pedersen, Norway

    10000

    GOLD_Ted Jan Blomen, Canada

    SILVER_Jorrit Bergsma, Netherlands

    BRONZE_Nicola Tumolero, Italy

    Mass Start

    GOLD_Lee Seung-Hoon, South Korea

    SILVER_Bart Swings, Belgium

    BRONZE_Koen Verweij, Netherlands

    Team Pursuit

    GOLD_Norway (Haavard Bokko, Sverre Lunde Pedersen, Simen Spieler Nilsen, Sindre Henriksen)

    SILVER_South Korea (Lee Seung-Hoon, Joo Hyung-Joon, Kim Min Seok, Chung Woong Jae)

    BRONZE_Netherlands (Sven Kramer, Jan Blokhuijsen, Patrick Roest)

    Women
    500

    GOLD_Nao Kodaira, Japan

    SILVER_Lee Sang-Hwa, South Korea

    BRONZE_Karolina Erbanova, Czech Republic

    1000

    GOLD_Jorien Ter Mors, Netherlands

    SILVER_Nao Kodaira, Japan

    BRONZE_Miho Takagi, Japan

    1500

    GOLD_Ireen Wust, Netherlands

    SILVER_Miho Takagi, Japan

    BRONZE_Marrit Leenstra, Netherlands

    3000

    GOLD_Carlijn Achtereekte, Netherlands

    SILVER_Ireen Wust, Netherlands

    BRONZE_Antoinette De Jong, Netherlands

    5000

    GOLD_Esmee Visser, Netherlands

    SILVER_Martina Sablikova, Czech Republic

    BRONZE_Natalya Voronina, OA Russia

    Mass Start

    GOLD_Nana Takagi, Japan

    SILVER_Kim Bo-Reum, South Korea

    BRONZE_Irene Schouten, Netherlands

    Team Pursuit

    GOLD_Japan (Miho Takagi, Ayaka Kikuchi, Nana Takagi, Ayano Sato)

    SILVER_Netherlands (Ireen Wust, Marrit Leenstra, Antoinette De Jong, Lotte Van Beek)

    BRONZE_United States (Mia Manganello, Heather Bergsma, Brittany Bowe, Carlijn Schoutens)